![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The 2021 Asus TUF Gaming F17 is a budget laptop gaming available with 17.3 inch display. It powered by Intel Core i5-11400H Processor and NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU. It also comes with 512GB storage, 8 GB DDR4, and a 48 WHrs battery. The laptop is packed with 17.3 inches IPS display and 1920 x 1080 Pixels (FHD) resolution. It also features a WiFi 6, Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB, and Windows 11 Home platform. 2021 Asus TUF Gaming F17 price in Malaysia is RM4499. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4499 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | 2021 ASUS TUF Gaming F17 |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i5-11400H Processor 2.7 GHz |
| CPU | 12M Cache, up to 4.5 GHz, 6 Cores |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 |
| Storage | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| RAM | 8GB DDR4-3200 SO-DIMM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 39.9 x 26.9 x 2.33 ~ 2.48 cm |
| Weight | 2.60 Kg |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Touchpad | Yes |
| Color | ████ – Black |
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 17.3 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720p HD Camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | – |
| Security |
|
| Others | – |






