![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
Asus TUF Gaming F15 is a gaming laptop with an Intel Core i5-10300H Processor and NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU. It comes with 512GB storage, 8 GB DDR4 and 48 WHrs, 3-cell Li-ion battery. The laptop is also available with 15.6 inches 144Hz display and 1920 x 1080 pixels (FHD) resolution. Asus TUF Gaming F15 price in Malaysia is RM3099 and it is available in Black color. Its also features high-refresh rate displays and competitive GPUs to deliver a reliable portable gaming experience. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM3099 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | ASUS TUF Gaming F15 (FX506L-HBHN334W) |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i5-10300H Processor 2.5 GHZ |
| CPU | 8M Cache, up to 4.5 GHz, 4 core |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650, 4GB GDDR6 |
| Memory | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| RAM | 8GB DDR4 SO-DIMM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.9 x 25.6 x 2.47 ~ 2.49 cm |
| Weight | 2.30 Kg |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Black |
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720p HD Camera |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | – |
| Security |
|
| Others | – |






