![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
Asus Vivobook Flip 14 (TP470) is a laptop with an Intel Core i5-1135G7Processor and Intel Iris Xe Graphics GPU. It comes with 512GB storage, 8 GB DDR4 and 42WHrs, 3-cell Li-ion battery. The laptop is also available with 14 inches display and 1920 x 1080 pixels (FHD) resolution. Asus Vivobook Flip 14 (TP470) price in Malaysia is RM2399 and available in Black color. Its also features harman/kardon speaker, Backlit Chiclet Keyboard and Windows 11 Home platform. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM2399 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Vivobook Flip 14 (TP470EZ) |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i5-1135G7 Processor 2.4 GHz |
| CPU | 8M Cache, up to 4.2 GHz, 4 cores |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 8GB LPDDR4X on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 32.40 x 22.00 x 1.87 ~ 1.87 cm |
| Weight | 1.50 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Indie Black |
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 14 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720p HD Camera |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others |
|






