![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Vivobook 15 (A1502) is a budget laptop excelent for students and home. It is powered by Intel Core i3-1220PE Processor, Intel UHD Graphics GPU, 512GB storage, 4 GB DDR4, and a 42 WHrs 3-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 15.6 inches display and 1920 x 1080 Pixels (FHD) resolution. It also features a WiFi 6, Backlit Chiclet Keyboard, and SonicMaster audio. Asus Vivobook 15 (A1502) price in Malaysia is RM2599. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM2,599 |
|
| RM2,699 |
|
| RM3,199 |
|
| RM3,399 |
|
| Best Offers Today | ||
|---|---|---|
![]() |
Buy Now | |
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Vivobook 15 (A1502) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset |
|
| CPU |
|
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.97 x 23.25 x 1.99 ~ 1.99 cm |
| Weight | 1.70 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Quiet Blue |
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots |
|
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |







