![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus BR1100F is a small 2-in-1 laptop with 11.6-inch screen. It powered by Intel Celeron N4500 Processor and Intel UHD Graphics GPU. It also comes with 128GB storage, 4 GB DDR4, and a 42 WHrs battery. The laptop is packed with 11.6 inches LED Backlit display and 1366 x 768 pixels (HD) resolution. It also features a SonicMaster audio, Chiclet Keyboard, and Windows 10 Pro platform. Asus BR1100F price in Malaysia is RM1499. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM1499 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | Asus BR1100F |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 10 Pro |
| Chipset | Intel Celeron N4500 Processor 1.1 GHz |
| CPU | 4M Cache, up to 2.8 GHz, 2 cores |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Storage | 128GB eMMC |
| RAM | 4GB DDR4 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 29.46 x 20.49 x 1.99 ~ 2.00 cm |
| Weight | 1.40 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Color | ████ – Dark Grey |
| Others | US MIL-STD 810G military-grade standard |
| Display | |
| Type | LED Backlit Display |
| Resolution | 1366 x 768 Pixels (HD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 11.6 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | 1x M.2 2280 PCIe 3.0×4 |
| WIFI | Wi-Fi 5 (802.11ac) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 67WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | MyASUS |
| Security |
|
| Others |
|



