![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus ExpertBook B5 (B5302) is a premium laptop for business and professional. It is powered by Intel Core i5-1240P Processor, Intel UHD Graphics GPU, 256 GB storage, 8 GB DDR5, and a 63 WHrs 3-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 13.3 inches display and 1920 x 1080 Pixels (FHD) resolution. It also features a WiFi 6E, Backlit Chiclet Keyboard, and Dolby Atmos audio. Asus ExpertBook B5 (B5302) price in Malaysia is RM5249. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM5249 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus ExpertBook B5 (B5302) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel Core i5-1235U Processor 1.3 GHz |
| CPU | 12M Cache, up to 4.4 GHz, 10 cores |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| RAM | 8GB DDR5 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 30.90 x 21.06 x 1.69 ~ 1.69 cm |
| Weight | 1.23 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Star Black |
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | LED Backlit Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 13.3 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 66WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | MyASUS |
| Security |
|
| Others | – |






