![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
Asus Vivobook S15 (S533) is a laptop with an Intel Core i7-1165G7 Processor and Intel Iris Xe Graphics GPU. It comes with 512GB storage, 8 GB DDR4 and 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion battery. The laptop is also available with 15 inches display and 1920 x 1080 pixels (FHD) resolution. Asus Vivobook S15 (S533) price in Malaysia is RM3599 and available in Black and White color. Its also features harman/kardon speaker, Backlit Chiclet Keyboard and Windows 11 Home platform. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM3599 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Vivobook S15 S533 (11th Gen Intel) |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i7-1165G7 Processor 2.8 GHz |
| CPU | 12M Cache, up to 4.7 GHz, 4 core |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 8GB DDR4 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.98 x 23.38 x 1.61 ~ 1.61 cm |
| Weight | 1.80 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720p HD Camera |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others |
|






