![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Zenbook 14X OLED Space Edition is a premium ultrabooks with 14-inch OLED display and 2.8K resolution. It is powered by Intel Core i5-12500H chipset, Intel Iris Xe Graphics GPU, 512GB storage, up to 16 GB DDR5, and a 63 WHrs 3-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 14.0 inches OLED display and 2880 x 1800 pixels (2.8K) resolution. It also features a WiFi 6E, Backlit Chiclet Keyboard, and harman/kardon (Premium) audio. Asus Zenbook 14X OLED Space Edition (UX5401) price in Malaysia is start from RM5499. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM5499 |
|
| RM5599 |
|
| RM6499 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | Asus Zenbook 14X OLED Space Edition (UX5401) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset |
|
| CPU |
|
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage |
|
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 31.12 x 22.11 x 1.59 ~ 1.59 cm |
| Weight | 1.40 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes, Support NumberPad |
| Color | ████ – Zero-G Titanium |
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels (2.8K), 16:10 Aspect Ratio |
| Size | 14.0 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | MyASUS |
| Security |
|
| Others | – |






