![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Zenbook 14X OLED (UX5400) is a premium laptop gaming available with additional display on the touchpad. It powered by Intel Core i5-1135G7 Processor and Intel Iris Xe Graphics GPU. It also comes with 512GB storage, 8 GB DDR4, and a 63 WHrs battery. The laptop is packed with 14.0 inches OLED display and 2880 x 1800Pixels (2.8K) resolution. It also features a WiFi 6, Backlit Chiclet Keyboard, and harman/kardon (Premium) audio. Asus Zenbook 14X OLED (UX5400) price in Malaysia is RM4999. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4999 |
|
| RM5999 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | Asus Zenbook 14X OLED (UX5400) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset |
|
| CPU |
|
| GPU | NVIDIA GeForce MX450 |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 8GB LPDDR4X on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 31.12 x 22.12 x 1.69 ~ 1.69 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Color |
|
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels (2.8K), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 14.0 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720p HD Camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |






