![]() |
![]() |
![]() |
Dell Inspiron 15 (3530) Overview |
|
|---|---|
|
The Dell Inspiron 15 (3530) is a gaming laptop with a 15.6-inch IPS display and FHD resolution. It is powered by an Intel Core i5-1334U Processor, Intel UHD Graphics GPU, 512 GB SSD storage, 8 GB RAM, and a 54 Wh battery. It also features WiFi 5, a Full-Size Keyboard, a Dual 2W Speaker, and a 720P HD camera. The Dell Inspiron 15 (3530) costs RM2,499 in Malaysia. |
Dell Inspiron 15 (3530) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM2,499 |
|
| Best Offers Today | ||
|---|---|---|
![]() |
Dell Inspiron 15 (512 GB / 8 GB RAM) | RM2,489
Buy Now |
Dell Inspiron 15 (3530) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i5-1334U |
| CPU | – |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Memory | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 358 mm X 235 mm X 18 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Keyboard | Full Size Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixel (FHD) |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 54 Wh |
| Power Adapter | 65W AC Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |







