![]() |
![]() |
![]() |
Lenovo IdeaPad 1 (Gen 7) Overview |
|
|---|---|
|
The Lenovo IdeaPad 1 (Gen 7) is a budget laptop with a 14.0-inch TN display and FHD resolution. It is powered by an AMD Ryzen 3 7320U Processor, Radeon 610M GPU, 512GB SSD storage, 8GB RAM, and a 42Wh battery. It also features a WiFi 6, a Full Size Keyboard, a Dual 1.5W Speaker and a HD camera. Lenovo IdeaPad 1 (Gen 7) price in Malaysia is from RM1,899. |
Lenovo IdeaPad 1 (Gen 7) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM1,899 |
|
| RM2,299 |
|
| Best Offers Today | ||
|---|---|---|
![]() |
Lenovo IdeaPad 1 (14-Inch / 512 GB / 8GB RAM ) | RM1,721
Buy Now |
Lenovo IdeaPad 1 (Gen 7) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD Ryzen 3 7320U Mobile Processor |
| CPU | – |
| GPU | AMD Radeon 610M |
| Memory | 512 GB SSD |
| RAM | 8 GB RAM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 325 mm X 215 mm X 18 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Keyboard | Full Size Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | TN Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixel (FHD) |
| Size |
|
| Touchscreen | – |
| Others | – |
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1MP HD Webcam |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 3 Cell Li-Polymer 42Wh |
| Power Supply | 65W Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |







