![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The 2022 Asus TUF Gaming A15 is a gaming laptop with 15.6-inch display. It is powered by AMD Ryzen 7 6800H Processor, RTX 3050 Laptop GPU, 512 GB storage, 8 GB DDR5, and a 56 WHrs 4-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 15.6 inches IPS display and 1920 x 1200 (FHD+) resolution. It also features a WiFi 6, Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB, and Dolby Atmos audio. 2022 Asus TUF Gaming A15 price in Malaysia start from RM4999. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4,999 |
|
| RM6,299 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | 2022 Asus TUF Gaming A15 |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD Ryzen 7 6800HS Mobile Processor |
| CPU | 8-core/16-thread, 20MB cache, up to 4.7 GHz max boost |
| GPU |
|
| Storage | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.4 x 25.1 x 2.24 ~ 2.49 cm |
| Weight | 2.20 Kg |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Touchpad | Yes |
| Color | ████ – Gray |
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720P HD Camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery |
|
| Power Supply |
|
| Applications | – |
| Security |
|
| Others | – |






