![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Acer TravelMate P6 (TMP614-51G) is a premium laptop excellent for professionals and businesses. It is powered by Intel Core i7-10510U Processor, NVIDIA GeForce MX250 GPU, 1 TB SSD storage, 16 GB DDR4, and a 60 WH Li-ion battery. The laptop is packed with 14 inches LCD display and 1920 x 1080 Pixels (FHD) resolution. It also features a WiFi 6, Backlit Keyboard, and Stereo Speakers. Acer TravelMate P6 (TMP614-51G) price in Malaysia is about RM4299. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4,299 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Acer TravelMate P6 (TMP614-51G) |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 10 Pro |
| Chipset | Intel Core i7-10510U Processor 1.80 GHz |
| CPU | Quad-core (4 Core) |
| GPU | NVIDIA GeForce MX250 (2GB GDDR5) |
| Memory | 1 TB SSD |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 16.60 x 325 x 230 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Black |
| Others | – |
| Display | |
| Type | LCD Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD) |
| Size | 14 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others | – |
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | Yes |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 60 Wh, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | – |
| Applications | – |
| Security |
|
| Others | – |






