![]() |
![]() |
![]() |
Apple MacBook Pro (2023) Overview |
|
|---|---|
|
The Apple MacBook Pro 14-Inch (2023) is a premium laptop for business and professional. It is powered by an Apple M3 series Processor, up to 30-Core GPU, up to 1TB SSD storage, uo to 36GB RAM, and a 72.4 Wh battery. The laptop has a 14.2-inch IPS Liquid Retina XDR display and a 3024 x 1964 Pixel (3K) resolution. It also features a WiFi 6E, a Full-size Keyboard, and a FullHD camera. Apple MacBook Pro 14-Inch (2023) price in Malaysia is from RM7,499. |
Apple MacBook Pro (2023) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM7,499 |
|
| RM8,299 |
|
| RM9,099 |
|
| RM9,999 |
|
| RM11,599 |
|
| RM14,799 |
|
Apple MacBook Pro (2023) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Apple MacBook Pro (2023) |
| Announced Date | 2023 |
| Platform | macOS |
| Chipset |
|
| CPU |
|
| GPU |
|
| Memory |
|
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 312 mm X 221 mm X 155 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Keyboard | Full-Size Backlight Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Liquid Retina XDR display |
| Resolution | 3024 x 1964 Pixel (3K) |
| Size | 14.2 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080p Full HD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery |
|
| Power Supply |
|
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






