![]() |
![]() |
![]() |
Gigabyte AORUS 15 (2024) Overview |
|
|---|---|
|
The Gigabyte AORUS 15 is a premium gaming laptop with a 15.6-inch 165Hz display and QHD resolution. It is powered by an Intel Core Ultra 7 155H Processor, NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU, 1TB SSD storage, up to 32GB RAM, and a Li-Polymer 99Wh battery. It also features a WiFi 6E, an RGB Fusion Keyboard Keyboard, a Dual 2.50W Speaker and a FHD camera. Gigabyte AORUS 15 price in Malaysia is from RM7,299. |
Gigabyte AORUS 15 (2024) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM7,299 |
|
| RM7,799 |
|
| RM8,299 |
|
| RM8,899 |
|
| Best Offers Today | ||
|---|---|---|
![]() |
Gigabyte AORUS 15 (1TB / 16GB RAM) | RM7,299
Buy Now |
Gigabyte AORUS 15 (2024) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core Ultra 7 155H Processor |
| CPU | 24M Cache, up to 4.8 GHz, 16 cores : 6 P-core, 8 E-core and 2 LPE-core |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU |
| Memory |
|
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 360mm X 272mm X 20 mm |
| Weight | 2.39 kg |
| Keyboard | Three-Zone RGB Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 2560 x 1440 Pixel (QHD) |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | FHD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | Li Polymer 99Wh |
| Power Supply | 240W Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |







