![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus ExpertBook B1 (B1500) is an excellent laptop for work and professional. It is powered by an Intel Core i5-1135G7 Processor and NVIDIA GeForce MX330 GPU. It also comes with 512GB storage, 8 GB DDR4, and 42 WHrs, a 3-cell Li-ion battery. The laptop is also available with 15.6 inches Backlit LED display and 1920 x 1080 pixels (FHD) resolution. Asus ExpertBook B1 (B1500) price in Malaysia is RM3899 and available in Star Black color. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM3899 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | Asus ExpertBook B1 (B1500) |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 10 Pro |
| Chipset | Intel Core i5-1135G7 Processor 2.4 GHz |
| CPU | 8M Cache, up to 4.2 GHz, 4 cores |
| GPU | NVIDIA GeForce MX330 |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 8GB DDR4 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.80 x 23.65 x 1.94 ~ 1.94 cm |
| Weight | 1.73 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Color | ████ – Star Black |
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | LED Backlit Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots |
|
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | MyASUS |
| Security |
|
| Others |
|






