![]() |
![]() |
![]() |
Microsoft Surface Laptop Go 3 Overview |
|
|---|---|
|
The Microsoft Surface Laptop Go 3 is a premium laptop for business and students. It is powered by an Intel Core i5-1235U Processor, Intel Iris Xe graphics GPU, 256 GB SSD storage, 16GB DDR5, and a 40WH battery. The laptop has a 12.4-inch IPS display and a 1536 × 1024 (FHD) resolution. It also features a WiFi 6, a Full-size Keyboard, and a HD camera. Microsoft Surface Laptop Go 3 price in Malaysia is start from RM4,099. |
Microsoft Surface Laptop Go 3 Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4,099 |
|
| RM5,199 |
|
Microsoft Surface Laptop Go 3 Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Surface Laptop Go 3 |
| Announced Date | 2023 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i5-1235U Processor |
| CPU | – |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 256 GB SSD |
| RAM | 8GB or 16GB LPDDR5 RAM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 278 mm X 206 mm X 15.7 mm |
| Weight | 1.13 kg |
| Keyboard | Full-Size Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | Fingerprint |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1536 × 1024 (FHD) |
| Size | 12.4 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax), Dual Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720p HD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery |
|
| Power Supply | 39W Power Supply |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






