![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
Asus ExpertBook B9 (B9400) is a laptop with an Intel Core i7-1165G7 Processor and Intel Iris Xe Graphics GPU. It comes with 1TB storage, 16 GB DDR4 and 66 WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion battery. The laptop is also available with 14 inches display and 1920 x 1080 pixels (FHD) resolution. Asus ExpertBook B9 (B9400) price in Malaysia is RM8189 and available in Star Black color. Its also features US military-grade durability and up to 20 hours of battery life. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM8189 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus ExpertBook B9 (B9400) |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 10 Pro |
| Chipset | Intel Core i7-1165G7 Processor 2.8 GHz |
| CPU | 12M Cache, up to 4.7 GHz, 4 core |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 1TB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 16GB LPDDR4X on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 32.00 x 20.30 x 1.49 ~ 1.49 cm |
| Weight | 1.89 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes, Support NumberPad |
| Scanner | Fingerprint Sensor |
| Color | ████ – Star Black |
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | LED Backlit Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 14 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | 2x M.2 2280 PCIe 3.0×4 |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720p HD Camera |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 66WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others |
|






