![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
Asus Laptop 14 (M415DA) is a AMD budget laptop with an AMD Ryzen 3 3250U Mobile Processor and AMD Radeon Graphics. Under the hood, it comes with 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD and 4GB DDR4 . The laptop is also available with 14 inches display and 1920 x 1080 pixels (FHD) resolution. Asus Laptop 14 (M415DA) price in Malaysia is RM1799 and available in Slate Grey color. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM1799 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Laptop 14 (M415DA) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD Ryzen 3 3250U Mobile Processor |
| CPU | 2C/4T, 5MB Cache, 3.5 GHz Max Boost |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Memory | 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 4GB DDR4 |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 32.54 x 21.60 x 1.99 cm |
| Weight | 1.55 kg |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | Fingerprint Sensor integrated with Touchpad |
| Color | ████ – Slate Grey |
| Others | – |
| Display | |
| Type | LED Backlit Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 14 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | VGA Camera |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 37WHrs, 2S1P, 2-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






