![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
Asus Vivobook 13 Slate OLED (T3300) is a 2-in-1 portable windows tablet with an OLED display. It is powered by an Intel Pentium Silver N6000 chipset, Intel UHD GPU, 256GB storage, 8 GB DDR4, and a 50 WHrs 3-cell Li-ion battery. The tablet is packed with 13.3 inches OLED display and 2880 x 1800 Pixels (FHD) resolution. It also features a WiFi 6, a 13MP rear camera, and built-in 4-way stereo speakers. Asus Vivobook 13 Slate OLED (T3300) price in Malaysia is RM3499. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM3499 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | Asus Vivobook 13 Slate OLED (T3300) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Pentium Silver N6000 Processor 1.1 GHz |
| CPU | 4M Cache, up to 3.3 GHz, 4 cores |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Storage | 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 8GB LPDDR4X on board |
| Design | |
| Type | Tablet |
| Material | – |
| Dimensions | 30.99 x 19.00 x 0.79 ~ 0.79 cm |
| Weight | 30.99 x 19.00 x 0.79 ~ 0.79 cm |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Color | ████ – Black |
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 13.3 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | MyASUS |
| Security |
|
| Others | – |






