![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Zenbook 13 OLED (UM325) is among the cheapest laptop with OLED display. It powered by AMD Ryzen 5 5500U Mobile Processor and AMD Radeon Laptop GPU. It also comes with 512GB storage, 8 GB DDR4, and a 67 WHrs battery. The laptop is packed with 13.3 inches OLED display and 1920 x 1080 pixels (FHD) resolution. It also features a Smart Amp Technology for audio, Backlit Chiclet Keyboard, and Windows 11 Home platform. Asus Zenbook 13 OLED (UM325) price in Malaysia is RM3499. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM3499 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | Asus Zenbook 13 OLED (UM325) |
| Announced Date | 2021 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD Ryzen 5 5500U Mobile Processor |
| CPU | 6-core/12-thread, 11MB cache, up to 4.0 GHz max boost |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 8GB LPDDR4X on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 30.40 x 20.30 x 1.39 ~ 1.39 cm |
| Weight | 1.14 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes, Support NumberPad |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Pine Grey |
| Others | US MIL-STD 810G military-grade standard |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 13.3 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 5 (802.11ac) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | HD Camera with IR function to support Windows Hello |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 67WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | MyASUS |
| Security |
|
| Others |
|






