![]() |
![]() |
![]() |
Gigabyte AORUS 16X (2024) Overview |
|
|---|---|
|
The Gigabyte AORUS 16X is a premium gaming laptop with a 16.0-inch 165Hz display and QHD resolution. It is powered by an Intel Core i7-14650HXProcessor, NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU, 1TB SSD storage, 16GB RAM, and a Li-Polymer 99Wh battery. It also features a WiFi 7, an RGB Fusion Keyboard Keyboard, a Dual 2.0W Speaker and a FHD camera. Gigabyte AORUS 16X price in Malaysia is from RM6,899. |
Gigabyte AORUS 16X (2024) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM6,899 |
|
| Best Offers Today | ||
|---|---|---|
![]() |
Gigabyte AORUS 16X (1TB / 16GB RAM) | RM6,849
Buy Now |
Gigabyte AORUS 16X (2024) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i7-14650HX Processor |
| CPU | 30M Cache, up to 5.2 GHz, 16 cores : 8 P-core and 8 E-core |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU 8GB GDDR6 |
| Memory | 1TB SSD |
| RAM | 16GB RAM DDR5 |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 356 mm X 254 mm X 20 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Keyboard | Three-Zone RGB Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixel (2.5K) |
| Size | 16.0 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | FHD (1080p) IR Webcam |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | Li Polymer 99Wh |
| Power Supply | 240W Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |







