![]() |
![]() |
![]() |
Apple MacBook Air (M3) Overview |
|
|---|---|
|
The Apple MacBook Air is a premium laptop for business and professional. It is powered by an Apple M3 Processor, 10-Core GPU, 512GB SSD storage, 16GB RAM, and a 56.5 Wh battery. The laptop has a 13.6-inch IPS Liquid Retina display and a 2880 x 1864 Pixel (2.8K) resolution. It also features a WiFi 6E, a Full-size Keyboard, and a FullHD camera. Apple MacBook Air price in Malaysia is from RM6,199. |
Apple MacBook Air (M3) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM6,199 |
|
| RM6,999 |
|
| RM7,799 |
|
Apple MacBook Air (M3) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Apple MacBook Air (M3) |
| Announced Date | 2024 |
| Platform | macOS |
| Chipset | Apple M3 Chip |
| CPU | 8-Core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores |
| GPU | 10-Core GPU |
| Memory | 256GB or 512GB SSD |
| RAM | 8 or 16 GB RAM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 340 mm X 237 mm X 115 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Keyboard | Full-Size Backlight Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Liquid Retina display |
| Resolution | 2880 x 1864 Pixel (2.8K) |
| Size | 15.3 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080p Full HD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 56.5 Wh Battery |
| Power Supply | 35W USB-C Power Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






