![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The 2022 Asus ROG Strix SCAR 17 (G733) is an gaming laptop with large 17.3 display and powerful specs. It is powered by Intel Core i9-12900H Processor, up to RTX 3080 Ti Laptop GPU, up to 2TB storage, 32 GB DDR5, and a 90 WHrs 4-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 17.3 inches IPS display and 2560 x 1440 pixels (WQHD) resolution. It also features a WiFi 6E, Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB, and Smart Amp Technology. 2022 Asus ROG Strix SCAR 17 (G733) price in Malaysia start from RM11,499. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM11,499 |
|
| RM16,999 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | 2022 Asus ROG Strix SCAR 17 (G733) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i9-12900H Processor 2.5 GHz |
| CPU | 24M Cache, up to 5.0 GHz, 14 cores: 6 P-cores and 8 E-cores |
| GPU |
|
| Storage |
|
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 39.5 x 28.2 x 2.34 ~ 2.83 cm |
| Weight | 2.9 Kg |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB |
| Touchpad | Yes, Support NumberPad |
| Color | ████ – Off Black |
| Others |
|
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 2560 x 1440 Pixels (WQHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 17.3 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | – |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | – |
| Security |
|
| Others | – |






