![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus ROG Flow X16 (2022) is A 2-in-1 convertable gaming laptop with large 16-inch display. It is powered by AMD Ryzen 7 6800HS Processor, up to RTX 3070 Ti Laptop GPU, 1TB storage, 16 GB DDR5, and a 90 WHrs 4-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 16 inches IPS display and 2560 x 1600 (QHD+) resolution. It also features a WiFi 6E, Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB, and Smart Amp Technology. Asus ROG Flow X16 (2022) price in Malaysia start from RM9,499. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM9,499 |
|
| RM11,999 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus ROG Flow X16 (2022) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD Ryzen 7 6800HS Mobile Processor |
| CPU | 8-core/16-thread, 20MB cache, up to 4.7 GHz max boost |
| GPU |
|
| Storage | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 Performance SSD |
| RAM | 8GB DDR5-4800 SO-DIMM x 2 |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.5 x 24.3 x 1.94 ~ 1.94 cm |
| Weight | 2.10 Kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Color | ████ – Black |
| Others | – |
| Display | |
| Type | ROG Nebula HDR Display |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels (WQXGA), 16:10 Aspect Ratio |
| Size | 16 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720P HD IR Camera for Windows Hello |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |






