![]() |
![]() |
![]() |
Gigabyte Aero 16 OLED (2023) Overview |
|
|---|---|
|
The Gigabyte Aero 16 OLED (2023) is a gaming laptop with a OLED 16-inch 60Hz display and UHD+ resolution. It is powered by a 13th Gen Intel Core i7-13700H Processor, NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU, 1TB SSD storage, 16GB RAM, and a Li-Polymer 88 Wh battery. It also features a WiFi 6E, a White Backlit Full Size Keyboard, a Dual 2W Speaker, and an HD camera. Gigabyte Aero 16 OLED (2023) price in Malaysia is from RM9,999. |
Gigabyte Aero 16 OLED (2023) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM9,999 |
|
| Best Offers Today | ||
|---|---|---|
![]() |
Gigabyte Aero 16 OLED (16GB / 1TB) | RM9,749
Buy Now |
Gigabyte Aero 16 OLED (2023) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Gigabyte Aero 16 OLED |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | 13th Gen Intel Core i7-13700H Processor |
| CPU | 24M Cache, up to 5 GHz, 6 P-cores and 8 E- cores |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU |
| Memory |
|
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 354 mm X 255 mm X 22 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Keyboard | White Backlit Full Size Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 3840 x 2400 Pixel (UHD) |
| Size | 16.0 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | FHD Camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | Li Polymer 88 Wh |
| Power Supply | 240W Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |







