![]() |
![]() |
![]() |
Apple MacBook Air (M2) Overview |
|
|---|---|
|
The Apple MacBook Air is a premium laptop for business and professional. It is powered by an Apple M2 Processor, 10-Core GPU, 512GB SSD storage, 8GB RAM, and a 52.6 Wh battery. The laptop has a 13.6-inch IPS Liquid Retina display and a 2560 x 1664 Pixel (2.5K) resolution. It also features a WiFi 6, a Full-size Keyboard, and a FullHD camera. Apple MacBook Air price in Malaysia is from RM4,799. |
Apple MacBook Air (M2) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4,799 |
|
| RM5,599 |
|
Apple MacBook Air (M2) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Apple MacBook Air (M2) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | macOS |
| Chipset | Apple M2 chip |
| CPU | 8-Core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores |
| GPU | 8-Core or 10-Core GPU |
| Memory | 256GB or 512GB SSD |
| RAM | 8 GB RAM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 304 mm X 215 mm X 113 mm |
| Weight | 1.24 kg |
| Keyboard | Full-Size Backlight Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Liquid Retina display |
| Resolution | 2560 x 1664 Pixel (2.5K) |
| Size | 13.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080p Full HD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 52.6 Wh Battery |
| Power Supply | 30W USB-C Power Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






