![]() |
![]() |
![]() |
Gigabyte G6 (2023) Overview |
|
|---|---|
|
The Gigabyte G6 (2023) is a gaming laptop with a 16-inch 165Hz display and FHD+ resolution. It is powered by a 113th Gen Intel Core i7-13620H Processor, NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU, 1TB SSD storage, up to 32GB RAM, and a Li-Polymer 54 Wh battery. It also features a WiFi 6E, an Illuminated Full Size Keyboard, a Dual 2.5W Speaker, and an HD camera. Gigabyte G6 (2023) price in Malaysia is from RM4,899. |
Gigabyte G6 (2023) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4,899 |
|
| RM5,099 |
|
| RM5,699 |
|
| RM6,099 |
|
Gigabyte G6 (2023) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Gigabyte AORUS 15 (2023) |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | 13th Gen Intel Core i7-13620H Processor |
| CPU | 24MB Cache, up to 4.9 GHz, 6 P-cores and 4 E- cores |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU |
| Memory |
|
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 359 mm X 263 mm X 26 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Keyboard | 15 Color Illuminated Full Size Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixel (FHD) |
| Size | 16.0 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1.0M HD Camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | Lithium-Ion 54 Wh |
| Power Supply | 150W Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






