![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Vivobook Pro 16X OLED (N7601) is a powerfull laptop excellent for workstations. It is powered by Intel Core i7-12650H Processor, NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU, 1TB storage, 32 GB DDR5, and a 90 WHrs 4-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 16 inches OLED display and 3200 x 2000 Pixels (3.2K) resolution. It also features a WiFi 6E, Backlit Chiclet Keyboard, and Smart Amp audio. Asus Vivobook Pro 16X OLED (N7601) price in Malaysia is RM8999. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM8,999 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Vivobook Pro 16X OLED (N7601) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i7-12650H Processor 2.3 GHz |
| CPU | 24M Cache, up to 4.7 GHz, 10 cores |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU (6GB GDDR6) |
| Memory | 1TB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 16GB DDR5 on board + 16GB DDR5 SO-DIMM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.54 x 24.85 x 1.99 ~ 2.19 cm |
| Weight | 2.30 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Black |
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 3200 x 2000 Pixels (3.2K), 16:10 Aspect Ratio |
| Size | 16 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |






