![]() |
![]() |
![]() |
Gigabyte AORUS 17 (2022) Overview |
|
|---|---|
|
The Gigabyte AORUS 17 is a premium gaming laptop with a 17-inch 360Hz display and FHD resolution. It is powered by a 12th-Gen Intel Core i7-12700H Processor, NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti GPU, 1TB SSD storage, up to 58GB RAM, and a Li-Polymer 99Wh battery. It also features a WiFi 6E, an RGB Fusion Keyboard Keyboard, a Dual 2.5W Speaker and a HD camera. Gigabyte AORUS 17 price in Malaysia is from RM8,899. |
Gigabyte AORUS 17 (2022) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM8,899 |
|
| RM10,499 |
|
Gigabyte AORUS 17 (2022) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Gigabyte AORUS 17 (2022) |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | 12th Gen Intel Core i7-12700H |
| CPU | – |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti |
| Memory |
|
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 398mm X 254mm X 27 mm |
| Weight | 2.70 kg |
| Keyboard | RGB Fusion Keyboard Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Anti-Glare Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixel (FHD) |
| Size | 17.3 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | HD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | Li Polymer 99Wh |
| Power Supply | 240W Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






