![]() |
![]() |
![]() |
Huawei MateBook X Pro Overview |
|
|---|---|
|
The Huawei MateBook X Pro is a premium laptop for business and professionals. It is powered by an Intel Core Ultra 9 processors, Intel ARC graphics GPU, 1TB SSD storage, 16GB DDR5, and a 70WH battery. The laptop has a 14.2-inch OLED display and a 3120 × 2080 Pixels (3.1K) resolution. It also features a WiFi 6E, a Full-size backlit Keyboard, and a 1080p camera. Huawei MateBook X Pro price in Malaysia is about RM8,999. |
Huawei MateBook X Pro Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM8,999 |
|
Huawei MateBook X Pro Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | MateBook X Pro |
| Announced Date | 2024 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core Ultra 9 processors 185H |
| CPU | – |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Memory | 1 TB NVMe PCIe SSD |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum alloy |
| Dimensions | 310 mm X 222 mm X 13.5 mm |
| Weight | 980 g |
| Keyboard | Full-size Backlit keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | Fingerprint |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 3120 × 2080 Pixels (3.1K) |
| Size | 14.2 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11a/b/g/n/ac/ax), Dual Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080P HD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 70 Wh, Lithium polymer |
| Power Supply | – |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






