![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Vivobook S 15 OLED (K3502) is a premium laptop with OLED display. It is powered by Intel Core i5-12500H Processor, Intel Iris Xe Graphics GPU, 512 GB storage, 8 GB DDR4, and a 70 WHrs 4-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 15.6 inches OLED display and 2880 x 1620 Pixels (2.8K) resolution. It also features a WiFi 6, Backlit Chiclet Keyboard, and Dolby Atmos audio. Asus Vivobook S 15 OLED (K3502) price in Malaysia start from RM4999. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4199 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Vivobook S 15 OLED (K3502) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i5-12500H Processor 2.5 GHz |
| CPU | 18M Cache, up to 4.5 GHz, 4P+8E cores |
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 8GB DDR4 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.98 x 23.29 x 1.89 ~ 1.89 cm |
| Weight | 1.80 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 2880 x 1620 Pixels (2.8K), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | 1x DDR4 SO-DIMM slot |
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |






