![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus ExpertBook B1 (B1400) (12th Gen Intel) is a budget laptop for work and professional. It is powered by an Intel Core i5-1235U Processor and Intel UHD Graphics GPU. It also comes with 512GB storage, 8 GB DDR4, and 42 WHrs, a 3-cell Li-ion battery. The laptop is also available with 14 inches Backlit LED display and 1920 x 1080 (HD) resolution. Asus ExpertBook B1 (B1400) (12th Gen Intel) price in Malaysia is start from RM4179 and available in Star Black color. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM4179 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | Asus ExpertBook B1 (B1400) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel Core i5-1235U Processor 1.3 GHz |
| CPU | 12M Cache, up to 4.4 GHz, 10 cores |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| RAM | 8GB DDR4 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 32.34 x 21.56 x 1.92 ~ 1.92 cm |
| Weight | 1.45 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Color | ████ – Star Black |
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | LED Backlit Display |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels (FHD), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 14 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots |
|
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | MyASUS |
| Security |
|
| Others |
|






