![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Zenbook Pro 16X OLED Is a premium laptop with 4K 16-inch display. It is powered by Intel Core i7-12700H Processor, NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU, 1TB storage, 16 GB DDR5, and a 96 WHrs 4-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 16 inches OLED display and 3840 x 2400 Pixels (4K) resolution. It also features a WiFi 6E, Backlit Chiclet Keyboard, and Smart Amp Technology for speaker. Asus Zenbook Pro 16X OLED price in Malaysia is RM11,999. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM11,999 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Zenbook Pro 16X OLED (UX7602) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i7-12700H Processor 2.3 GHz |
| CPU | 24M Cache, up to 4.7 GHz, 6P+8E cores |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU (6GB GDDR6) |
| Memory | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 Performance SSD |
| RAM | 16GB LPDDR5 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.50 x 25.10 x 1.69 ~ 1.78 cm |
| Weight | 2.40 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes, Support NumberPad |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Tech Black |
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 3840 x 2400 Pixels (4K), 16:10 Aspect Ratio |
| Size | 16 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 |
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 96WHrs, 3S2P, 6-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |






