![]() |
![]() |
![]() |
Microsoft Surface Laptop Studio 2 Overview |
|
|---|---|
|
The Microsoft Surface Laptop Studio 2 is a premium 2-in-1 laptop for profesional. It is powered by an Intel Core i7-13700H Processor, NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU, 1TB SSD storage, 30GB DDR5, and a 58WH battery. The laptop has a 14.4-inch IPS display and a 2400 × 1600 (2.4K) resolution. It also features a WiFi 6E, a Full-size Keyboard, and a FullHD camera. Microsoft Surface Laptop Studio 2 price in Malaysia is start from RM12,199. |
Microsoft Surface Laptop Studio 2 Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM12,199 |
|
| RM14,399 |
|
Microsoft Surface Laptop Studio 2 Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Surface Laptop Studio 2 |
| Announced Date | 2023 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i7-13700H Processor |
| CPU | – |
| GPU |
|
| Memory | 512GB or 1TB Gen 4 SSD |
| RAM | 16GB, 32GB or 64GB LPDDR5x RAM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 323 mm X 230 mm X 22 mm |
| Weight | 1.89 kg |
| Keyboard | Full-Size Backlight Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS PixelSense Flow Display |
| Resolution | 2400 × 1600 (2.4K) |
| Size | 14.4 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11a/b/g/n/ac/ax), Dual Band |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080p Full HD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery |
|
| Power Supply | 102W Power Supply |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






