![]() |
![]() |
![]() |
Microsoft Surface Laptop 7 Overview |
|
|---|---|
|
The Microsoft Surface Laptop 7 is a premium laptop for profesional. It is powered by an Snapdragon X Elite Processor, Qualcomm Adreno GPU GPU, 512GB SSD storage, 16GB DDR5, and a 66WH battery. The laptop has a 15-inch IPS display and a 2304 x 1536 Pixel (2.3K) resolution. It also features a WiFi 7, a Full-size Keyboard, and a FullHD camera. Microsoft Surface Laptop 7 price in Malaysia is start from RM6,899. |
Microsoft Surface Laptop 7 Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM6,899 |
|
| RM7,999 |
|
Microsoft Surface Laptop 7 Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Microsoft Surface Laptop 7 |
| Announced Date | 2024 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Snapdragon X Elite (12 Core) |
| CPU | – |
| GPU |
|
| Memory | 256GB, 512GB or 1TB (Gen 4 SSD) |
| RAM | 16GB or 32GB LPDDR5x RAM |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 329 mm X 239 mm X 18.29 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Keyboard | Full-Size Backlight Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS PixelSense Flow Display |
| Resolution | 2496 x 1664 Pixel (2.4K) |
| Size | 15 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080p Full HD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 66 Wh Battery |
| Power Supply | 65W Power Supply |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






