![]() |
![]() |
![]() |
Gigabyte AORUS 15 (2023) Overview |
|
|---|---|
|
The Gigabyte AORUS 15 is a premium gaming laptop with a 15.6-inch 165Hz display and FHD resolution. It is powered by an Intel Core i7-13700H Processor, NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU, 1TB SSD storage, up to 64GB RAM, and a Li-Polymer 99Wh battery. It also features a WiFi 6E, an RGB Fusion Keyboard Keyboard, a Dual 2.5W Speaker and a HD camera. Gigabyte AORUS 15 price in Malaysia is from RM6,099. |
Gigabyte AORUS 15 (2023) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM6,099 |
|
| RM6,499 |
|
| RM6,999 |
|
| RM7,799 |
|
Gigabyte AORUS 15 (2023) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Gigabyte AORUS 15 (2023) |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | 13th Gen Intel Core i7-13700H Processor |
| CPU | 24MB Cache, up to 5.0 GHz, 6 P-cores and 8 E- cores |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU |
| Memory |
|
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum & Plastic |
| Dimensions | 360mm X 272mm X 20 mm |
| Weight | 2.39 kg |
| Keyboard | Three-Zone RGB Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 2560 x 1440 Pixel (QHD) |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | FHD camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | Li Polymer 99Wh |
| Power Supply | 240W Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






