![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
Asus Zenbook 14 Flip OLED (UP5401) is a premium flip laptop with an Intel Core i7-1165G7 Processor and Intel Iris Xe Graphics. Under the hood, it comes with 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 Performance SSD and 16GB LPDDR4X. The laptop is also available with 14 inches display and 2880 x 1800 pixel (2.8K) resolution. Asus Zenbook 14 Flip OLED (UP5401) price in Malaysia is RM5999 and available in Pine Grey color. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Varians |
| RM5999 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Zenbook 14 Flip OLED (UP5401) |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i7-1165G7 Processor 2.8 GHz |
| CPU | 12M Cache, 4 Cores, Up to 4.7 GHz |
| GPU | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 Performance SSD |
| RAM | 16GB LPDDR4X |
| Design | |
| Type | Convertible laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 31.10 x 22.30 x 1.59 ~ 1.59 cm |
| Weight | 1.40 kg |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, 1.35mm Key-travel |
| Touchpad | Yes, Support NumberPad |
| Scanner | Fingerprint Sensor integrated with Power Key |
| Color |
|
| Others | US MIL-STD 810H Military-Grade Standard |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels (2.8K), 16:10 Aspect Ratio |
| Size | 14 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 720p HD camera |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






