![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Zenbook S 13 OLED (UM5302) Is a premium laptop with an OLED touchscreen display. It is powered by AMD Ryzen 7 6800U Mobile Processor, AMD Radeon Graphics GPU, 1TB storage, 16 GB DDR5, and a 67 WHrs 4-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 13.3 inches OLED display and 2880 x 1800 Pixels (2.8K) resolution. It also features a WiFi 6E, Backlit Chiclet Keyboard, and Smart Amp Technology for speaker. Asus Zenbook S 13 OLED (UM5302) price in Malaysia is RM5999. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM5999 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Zenbook S 13 OLED (UM5302) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD Ryzen 7 6800U Mobile Processo |
| CPU | 8-core/16-thread, 16MB cache, up to 4.7 GHz max boost |
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Memory | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 Performance SSD |
| RAM | 16GB LPDDR5 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 29.67 x 21.05 x 1.49 ~ 1.49 cm |
| Weight | 1.10 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes, Support NumberPad |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Ponder Blue |
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels (2.8K), 16:10 Aspect Ratio |
| Size | 13.3 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 67WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |






