![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Vivobook Pro 16X OLED (M7600) is a high-end laptop with powerful specs. It is powered by AMD Ryzen 7 5800H chipset, NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti GPU, 512GB storage, 16 GB DDR4, and a 63 WHrs 3-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 16.0 inches OLED display and 3840 x 2400 pixels (4K) resolution. It also features a WiFi 6, Backlit Chiclet Keyboard, and harman/kardon (Premium) audio. Asus Vivobook Pro 16X OLED (M7600) price in Malaysia is RM5999. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM5999 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Product Name | Asus Vivobook Pro 16X OLED (M7600) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD Ryzen 7 5800H Mobile Processor |
| CPU | 8-core/16-thread, 20MB cache, up to 4.4 GHz max boost |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 16GB LPDDR4X on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 36.05 x 25.90 x 1.89 ~ 1.89 cm |
| Weight | 1.95 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 3840 x 2400 Pixels (4K), 16:10 Aspect Ratio |
| Size | 16.0 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | 1x M.2 2280 PCIe 3.0×4 |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 96WHrs, 3S2P, 6-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |






