![]() |
![]() |
![]() |
Honor MagicBook Art 14 Overview |
|
|---|---|
|
The Honor MagicBook Art 14 is a premium laptop for content creators and professionals. It is powered by Intel Core Ultra 5 125H Processors, Intel Arc graphics GPU, 1TB SSD storage, 16GB DDR5, and a 60WH Li-po battery. The laptop is available with a 164-inch OLED display and a 3120 x 2080 Pixels resolution. It also features a WiFi 6, a Full-size Keyboard, and a 1080P FHD Hidden Magnetic camera. Honor MagicBook Art 14 price in Malaysia is about RM5999. |
Honor MagicBook Art 14 Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM5,999 |
|
Honor MagicBook Art 14 Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Honor MagicBook Art 14 |
| Announced Date | 2024 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core Ultra 5 125H Processors |
| CPU | 14-Cores 1.2 GHz, Up to 4.5 GHz |
| GPU | Intel Arc graphics |
| Memory | 1 TB GB SSD |
| RAM | 16 GB LPDDR5X 7467MHz |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Magnesium Alloy |
| Dimensions | 316.77mm X 223.63mm X 11.5mm |
| Weight | 1.03 kg |
| Keyboard | Full-size keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | Fingerprint, Face Recognition |
| Color | ████ – Emerald Green |
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 3120 x 2080 Pixels |
| Size | 14.6 inches |
| Touchscreen | Yes |
| Others | – |
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax), Dual Band |
| Cellular | – |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | 1080P FHD Hidden Magnetic camera |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 60 Wh, Li-polymer |
| Power Supply | – |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |






