![]() |
![]() |
![]() |
Gigabyte AORUS 17X (2024) Overview |
|
|---|---|
|
The Gigabyte AORUS 17X is a premium gaming laptop with a 17.3-inch 240Hz display and QHD resolution. It is powered by an Intel Core i9-14900HX Processor, NVIDIA GeForce RTX 4080 GPU, 1TB SSD storage, 32GB RAM, and a Li-Polymer 99Wh battery. It also features a WiFi 6E, an RGB Fusion Keyboard Keyboard, a Dual 2.5W Speaker and a FHD camera. Gigabyte AORUS 17X price in Malaysia is from RM13,999. |
Gigabyte AORUS 17X (2024) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM13,999 |
|
| Best Offers Today | ||
|---|---|---|
![]() |
Gigabyte AORUS 17X (1TB / 32GB RAM) | RM13,949
Buy Now |
Gigabyte AORUS 17X (2024) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Core i9-14900HX Processor |
| CPU | 36M Cache, up to 5.8 GHz, 24 cores : 8 P-core and 16 E-core |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU 12GB GDDR6 |
| Memory | 1TB SSD |
| RAM |
|
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 396 mm X 293 mm X 21 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Keyboard | Per-key RGB Backlit Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS Display |
| Resolution | 2560 x 1440 Pixel (QHD) |
| Size | 17.3 inches |
| Touchscreen | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| WIFI | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| NFC | – |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera | FHD (1080p) IR Webcam |
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | Li Polymer 99Wh |
| Power Supply | 230W Adapter |
| Applications | – |
| Security | – |
| Others | – |







