![]() |
![]() |
![]() |
Overview |
|
|---|---|
|
The Asus Vivobook Pro 15 OLED (M6500) is a powerfull laptop excellent for workstations. It is powered by AMD Ryzen 9 6900HX Processor, NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU, 1TB storage, 16 GB DDR5, and a 70 WHrs 3-cell Li-ion battery. The laptop is packed with 15.6 inches OLED display and 2880 x 1620 Pixels (2.8K) resolution. It also features a WiFi 6E, Backlit Chiclet Keyboard, and Smart Amp audio. Asus Vivobook Pro 15 OLED (M6500) price in Malaysia is RM5799. |
Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Price | Variants |
| RM5,799 |
|
Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Model | Asus Vivobook Pro 15 OLED (M6500) |
| Announced Date | 2022 |
| Platform | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD Ryzen 9 6900HX Mobile Processor |
| CPU | 8-core/16-thread, 16MB cache, up to 4.9 GHz max boost |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU (4GB GDDR6) |
| Memory | 1TB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| RAM | 16GB LPDDR5 on board |
| Design | |
| Type | Laptop |
| Material | – |
| Dimensions | 35.98 x 23.43 x 1.89 ~ 1.99 cm |
| Weight | 1.80 kg |
| Keyboard |
|
| Touchpad | Yes |
| Scanner | – |
| Color | ████ – Quiet Blue |
| Others | US MIL-STD 810H military-grade standard |
| Display | |
| Type | OLED Display |
| Resolution | 2880 x 1620 Pixels (2.8K), 16:9 Aspect Ratio |
| Size | 15.6 inches |
| Touchscreen | – |
| Protection | – |
| Others |
|
| Port / Connection | |
| Port |
|
| Expansion Slots | – |
| WIFI | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Cellular | – |
| NFC | – |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| Infrared | – |
| Others | – |
| Camera / Audio | |
| Camera |
|
| Audio |
|
| Others | – |
| Features | |
| Battery | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply |
|
| Applications |
|
| Security |
|
| Others | – |






